İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı!

Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar.

KANUN HAKKINDA

Yeni Ticaret Kanunu Tasarısı kabul edilerek yasalaştı. 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Kanun ile Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmayan veya “bilgi toplumu” hizmetlerine özgülemeyen şirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak. Küçük ölçekli işletmelere ise internet sitesi kurmaları için 1 yıl süre verilecek.

Yeni Türk Ticaret Kanunu ‘na göre, yasanın yürürlülüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde, her ticari kuruluşa web sitesi bulundurma zorunluluğu getirilmekte.Hazırda web sitesi olan kuruluşlar ise, yasa gereği web sitelerine
” Yönlendirilmiş Mesaj ” ifadesi ile yeni bir başlık eklemek zorundalar.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Bu noktada, amatör olarak harçlık çıksın diye web sitesi yapıldığı internet ortamında bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Çünkü ucuza yaptırdığınız güzel bir web sitenizi 1 yıl sonra bulamayabilirsiniz, hatta domain adınızı kaybedebilir yüksek paralar ile geri almak durumunda kalabilirsiniz.

Çünkü web sitesi sadece bir kere yapılıp işlemi tamamlanan bir eylem değildir. en basit tanımıyla web siteniz sizin internet ortamındaki işyerinizdir.

Domain denilen alan adı, sizin tabelanızdır, markanızdır. Ve genellikle yıllık olarak 20-30$ gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bir sonraki ödemeyi vaktinde yapmazsanız domaininiz düşer ve cezaya girerek 150-200$ bir rakam ödemek zorunda kalabilirsiniz. Daha da gecikirse domain adı üzerinde hiçbir hakkınız click here kalmaz ve başkası satın alabilir.

Hosting kavramı ise sizin internetteki dükkanınız anlamındadır. Site büyüklüğüne, ziyaretçi trafiğine göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Genelde yıllık olarak ücretlendirilir. Web tasarımcınız hosting firmasından takibini yapmazsa sitenizi kaybedebilirsiniz.

Bu yüzden web sitenizi yaptırırken;

– Çalıştığınız Web Tasarımcıdan aldığımız hizmetin bedeli karşılığında fatura istememiz gerekir,

– Yaptıracağınız web sitesinin mutlaka yönetici sayfalı içerik eklenebilir bit yapısı olmalıdır. Kanunen girilmesi gereken verileri devamlı web tasarımcınıza tekrar tekrar ekleterek ek hizmet maliyeti ödeyebilirsiniz.

– Basit bir yönetici sayfalı web sitesinin maliyeti 400 – 700 TL den başlamaktadır. Daha ucuz yapılan siteler niteliğine göre soru işareti yaratmaktadır. Diğer bir yöntem ise yıllık kiralama sistemidir. Böylece web sitenize yıllık 100-300 TL arası fiyatlarda yıllık ödeme ile sahip olabilirsiniz.

– Web Tasarım firmasının daha önce yaptığı referans siteleri incelemek te güvenirliliği sağlayacak bir etkendir. Her web tasarım firması kendi sitesinde referanslarını yayınlar. Bu siteleri inceleyip, bu sitelerde tasarımcının imzası varmı, kurumsal siteler referanslar arasında varmı bakılması gerekir.

-Hosting Sağlayıcınızın “Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesi” olması zorunludur. Faaliyet Belgesi olmayan bir firmadan hosting hizmeti alıyorsanız, web sitenizin kapatılması riski ile karşı karşıyasınız demektir.Ayrıca Hostin firmasının yurtiçi server kullanması da önemli bir ayrıntı olarak göz önüne alınmalıdır.

Unutmamak gerekir ki Kanun daha yeni çıktı, tabii ki bir çok kampanya yapılacaktır. Önemli olan sürekliliği sağlayacak profesyonel firmalar ile çalışmaktır.