Seo Araçları ve Arama Motorları

Web sitenizi aşağıda detaylarını verdiğimiz beş farklı arama motoruna kayıt etmeniz yeterli olacaktır.
Bu kayıtlar tamamen ücretsizdir ve birkaç kolay adımdan oluşmaktadır.

Aşağıdaki arama motorlarının dışında başka arama motorlarına kayıt yaptırmanıza gerek yoktur.

Önemli olan web sitenizin içeriğinin düzgün ve yeterli olmasıdır.Bu arama motorlarının örümcek yazılımları web sitenizi ziyaret ettiğinde yeterli içeriğe en doğru şekilde ulaşabilmesidir.
Bu yüzden kayıt yapmadan önce web siteniz hazır olmalı.
Ayrıca web sitenizi arama motorlarının web sitesi yöneticisi araçları ile değerlendirmenizi, bu araçların sunduğu yönlendirmeleri dikkate almanızı öneririz.

 

http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl
Kısa Bilgi ;

Dünyada en çok kullanılan arama motorudur. Son derece akıllı Page Rank mekanizmasının üzerine kurulmuştur.
Web sitenizi Google’a kayıt etmeniz genel olarak sadece örümcek yazılımlarının daha kısa sürede web sitenizi ziyaret etmesini sağlayacaktır.
Web sitenizin arama sonuçlarında çıkması yapacağınız kayıta bağlı olmayacaktır. Google kendi mekanizması ile web sitenizi değerlendirecek ve sitenizi uygun gördüğü sıralamada listelenmesini sağlayacaktır.

Nasıl kayıt edeceğim ;

Kayıt işlemi son derece kolaydır.Aşağıdaki bağlantıdan açılan sayfada web sitenizin adresini ve kısa bir açıklama yazmanız yeterli olacaktır. Sayfalar Türkçe dir. Yönlendirmeler basit ve anlaşılır yapılmıştır.

Kayıt ekranının görüntüsü yukarıdaki gibi olacaktır.

Daha fazlası ;

Google web sitesi yöneticileri için bazı ücretsiz araçlar sunmaktadır.
Bu araçlara www.google.com/webmasters/tools/?hl=tr adresinden ulaşabilirsiniz. Mevcut Google hesabınızla ya da yeni oluşturacağınız bir hesapla web siteniz için çok faydalı olacak analiz araçlarına sahip olacaksınız.
Google Web Yöneticisi Araçlarını kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz.

  http://siteexplorer.search.yahoo.com/submit
Kısa Bilgi ;

Dünyada Google arama motorundan sonra en çok kullanılan arama sitesidir. Genel olarak listeleme sonuçlarını kendi veri tabanından ve Google veri tabanından almaktadır.
Web sitenizi Yahoo veri tabanına kayıt etmeniz genel olarak sadece örümcek yazılımlarının daha kısa sürede web sitenizi ziyaret etmesini sağlayacaktır.
Web sitenizin arama sonuçlarında çıkması yapacağınız kayıta bağlı olmayacaktır.

Nasıl kayıt edeceğim ;

Kayıt işlemi için sahip olduğunuz Yahoo hesabını kullanmanız ya da ücretsiz yeni bir hesap oluşturmanız gerekmektedir.Kayıt ekranları İngilizce dir.
Açılan sayfada “Submit a Website or Webpage “ bağlantısına tıklayıp kayıt işlemini yapabilirsiniz.

Kayıt ekranının görüntüsü yukarıdaki gibi olacaktır.

Daha fazlası ;

Yahoo Site Explorer adında, web sitesi yöneticileri için bazı ücretsiz araçlar sunmaktadır.
Bu araçlara https://siteexplorer.search.yahoo.com/  adresinden ulaşabilirsiniz. Mevcut Yahoo hesabınızla ya da yeni oluşturacağınız bir hesapla web siteniz için çok faydalı olacak analiz araçlarına sahip olacaksınız.

click here decoding="async" src="https://www.natro.com/Musteri/images/aramamotorlari/logo_windows_live.gif" alt="" border="0" />  http://search.msn.com/docs/submit.aspx
Kısa Bilgi ;

Dünyada çok tercih edilen arama motorlarından bir tanesidir. Özellikle en çok kullanılan internet tarayıcısı “Internet Explorer” için varsayılan arama motoru olduğu için bir çok sorgulamada listelemeleri referans alınmaktadır.

Web sitenizi kayıt etmeniz genel olarak sadece örümcek yazılımlarının daha kısa sürede web sitenizi ziyaret etmesini sağlayacaktır.
Web sitenizin arama sonuçlarında çıkması yapacağınız kayıta bağlı olmayacaktır. Msn kendi mekanizması ile web sitenizi değerlendirecek ve sitenizi uygun gördüğü sıralamada listelenmesini sağlayacaktır.

Nasıl kayıt edeceğim ;

Kayıt işlemi son derece kolaydır.Aşağıdaki bağlantıdan açılan sayfada web sitenizin adresini belirtmeniz yeterli olacaktır. Sayfalar Türkçe dir. Kayıt tek aşamada tamamlanmaktadır.

Kayıt ekranının görüntüsü yukarıdaki gibi olacaktır.

Daha fazlası ;

MSN web sitesi yöneticileri için bazı ücretsiz araçlar sunmaktadır.
Bu araçlara http://webmaster.live.com/  adresinden ulaşabilirsiniz. Mevcut MSN hesabınızla ya da yeni oluşturacağınız bir hesapla web siteniz için çok faydalı olacak analiz araçlarına sahip olacaksınız.
MSN Web Yöneticisi Araçlarını kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz.

 http://www.alexa.com/edit
Kısa Bilgi ;

Çok tercih edilen arama motorlarından bir tanesidir.Standart arama mekanizmalarının yanı sıra kendi ürettiği “Traffic Rank” değerlerini de dikkatte alarak sonuç listelemektedir.

Web sitenizi kayıt etmeniz genel olarak sadece örümcek yazılımlarının daha kısa sürede web sitenizi ziyaret etmesini sağlayacaktır.
Web sitenizin arama sonuçlarında çıkması yapacağınız kayıta bağlı olmayacaktır. Alexa kendi mekanizması ile web sitenizi değerlendirmeye başlayacak ve zaman içinde listelemelerinde yer verecektir.
Ayrıca kısa zaman içinde web sitenizin trafik değerlerine yine alexa.com üzerinden görüntülüyor olabileceksiniz.

Nasıl kayıt edeceğim ;

  • Alexa.com’ a sitenizi kayıt etmek için http://www.alexa.com/edit linkini tıklayın.
  • Karşınıza gelen ekrandan Enter your site url: kutucuğuna web sitenizin adresini yazıp Submit butonuna basın
  • Bu adımda karşınıza iki seçenek sunacak
    • Update contact information, site title, or description for……… seçeneği ile sitenizin bilgilerini güncelleyebilirsiniz.
    • Request that Alexa crawl ……  seçeneği ile alexa.com’un robotlarının sitenizi indekslemesini sağlar.

Kayıt ekranının görüntüsü yukarıdaki gibi olacaktır.

Daha fazlası ;

Alexa web sitesi yöneticileri için bazı ücretsiz araçlar sunmaktadır.
Bu araçlara http://www.alexa.com/siteowners   adresinden ulaşabilirsiniz.

 http://www.dmoz.org/World/
Kısa Bilgi ;

Dünyada en çok kullanılan web sitesi dizinidir.Google dahil olmak üzere birçok arama motoru bu dizini referans almaktadır. Doğru Dmoz kategorisinde listelenmek bir çok arama motorunda üst sıralara çıkmak için yeterli olacaktır.

Nasıl kayıt edeceğim ; 

Kayıt ekranının görüntüsü yukarıdaki gibi olacaktır.